Logo Gminy Sypniewo
Powróć do: strona główna

Dystrybucja jodku potasu

INFORMACJA!

Dystrybucja jodku potasu na terenie Gminy Sypniewo

W związku z informacjami dot. działań zbrojnych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej służby krajowe we współpracy z samorządami rozpoczęły prewencyjny proces dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. To standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa.

W chwili obecnej zagrożenie skażeniem radiacyjnym nie występuje. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Zgodnie z poleceniem Wojewody, samorządy zostały zobowiązane do przygotowania odpowiedniej ilości punktów dystrybucji i wydawania tabletek jodku potasu na swoim terenie. W gminie zaplanowano 3 takie punkty. W wyniku tych działań tabletki jodku potasu trafiły również do Gminy Sypniewo.  

Prosimy o zapoznanie się z lokalizacjami punktów.

Punkty wydawania tabletek jodku potasu na terenie gminy Sypniewo to:

  1. Gminny Ośrodek Kultury w Sypniewie,

06-216 Sypniewo, ul. Ostrołęcka 39

  1. Świetlica Wiejska w Rawach,

06-213 Sypniewo , Rawy 32

  1. Dom Ludowy w Gąsewie Poduchowny,

06-213 Gąsewo Poduchowe ul. Reymonta14/3

UWAGA Wydawanie preparatu jodku potasu w punktach nastąpi tylko i wyłącznie po ogłoszeniu decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do tego momentu punkty nie będą wydawać tabletek jodku potasu, nie ma konieczności udawania się do nich. Obecnie punkty nie działają, a zostaną uruchomione tylko w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

punkty dystrybucji

Tabletek wystarczy dla wszystkich mieszkańców do 60. roku życia, którzy będą chcieli je zażyć. Istotne jest, aby przyjęcie leku nastąpiło przed wystąpieniem radioaktywnej chmury i jak najszybciej po zdarzeniu. Preparat ma za zadanie chronić przed skażeniem radioaktywnym.

W założeniu lek nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego nagromadzeniu. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i wystąpienie wywołanego promieniowaniem raka tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera.

_________________

W przypadku ewentualnej dystrybucji prosimy, aby nie pobierać tabletek na zapas oraz dla osób, które nie będą w stanie przyjąć tabletek w wymaganym czasie, np. dla członków rodziny czy znajomych przebywających dłużej poza miejscem zamieszkania (osoby takie będą miały dostęp do leku w miejscu pobytu).

Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. A dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uprawnionymi do odbioru tabletek jodku potasu są osoby dorosłe.

Osoby niepełnoletnie powinny posiadać pisemne upoważnienie rodziców lub opiekunów prawnych na pobranie tabletek jodku potasu.

Osoba zgłaszająca się do punktu wydawania tabletek może pobrać tabletki także dla innych osób (w szczególności pozostałych domowników, sąsiadów itp.).

Wydawanie tabletek jodku potasu nie będzie wymagało przekazywania danych osobowych osób odbierających.

 

Sposób dawkowania:

 

Grupa ryzyka

 

 

Ilość stabilnego jodu

 

Liczba podawanych tabletek

Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc

12,5 mg jodu

¼ tabletki

Dzieci od miesiąca do 3 lat

25 mg jodu

½ tabletka

Dzieci od 3 do 12 lat

50 mg jodu

1 tabletka

Osoby od 12 do 60 roku życia

100 mg jodu

2 tabletki

Kobiety w ciąży i karmiące piersią (w każdym wieku)

100 mg jodu

2 tabletki

 dawkowanie

1

Gminny Ośrodek Kultury w Sypniewie, 06-216 Sypniewo, Ul. Ostrołęcka 39

Batogowo, Biedrzyce-Koziegłowy, Chełchy, Dylewo, Glącka, Glinki-Rafały, Jarzyły, Mamino, Sławkowo, Strzemieczne-Sędki, Sypniewo, Stare Glinki, Ziemaki

2

Świetlica Wiejska w Rawach, 06-213 Sypniewo , Rawy 32

Boruty, Chojnowo, Majki-Tykiewki, Olki, Rawy.

3

Dom Ludowy w Gąsewie Poduchowny, 06-213 Gąsewo Poduchowe ul. Reymonta14/3

Biedrzyce-Stara Wieś, Gąsewo Poduchowne, Nowe Gąsewo, Nowy Szczeglin, Poświętne, Rzechowo Wielkie, Rzechowo-Gać, Rzechówek, Szczeglin Poduchowny, Zalesie, Zamość

 

podział na miejscowości

 Więcej informacji w ulotce.

Pliki do pobrania:

Ulotka informacyjna - jodek potasu
Format: jpg, 9.61 MB
Ulotka informacyjna leku
Format: pdf, 82.56 kB