XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza.
We wtorek 25 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie odbył się, pod patronatem Starosty Powiatu Makowskiego, XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Gości i uczestników konkursu powitała Dyrektor ZPO w Sypniewie - mgr Monika Dembińska.
W jury zasiedli: Hanna Głażewska, Ewa Sadowska, doktor Roman Zakrzewski (przewodniczący jury).
Ponadto gośćmi konkursu byli m.in.:
Pan Dariusz Wierzbicki – wicestarosta makowski, Pani Grażyna Glinka - wiceprzewodnicząca Rady Gminy wraz z radnymi, Pan Roman Gisztarowicz - wójt gminy Sypniewo, Pani Izabela Moroniewicz - sekretarz gminy, Ks. kanonik Antoni Mamiński, Pani Iwona Czujak – dyrektor Zakładu Mleczarskiego „Polindus” w Gąsewie Poduchownym, Pani Justyna Gutowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sypniewie, Pani Bogusława Batogowska – pracownik GBP oraz Pani Monika Jaworska– przewodnicząca Rady Rodziców.
Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało: „Ludowość w twórczości Adama Mickiewicza". Mottem zaś były słowa samego Mickiewicza: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko”. Uczestnicy z zaangażowaniem recytowali poezję wieszcza narodowego, patrona byłego sypniewskiego gimnazjum. Jury w szczególności oceniało: dobór tekstów, interpretację utworów, kulturę mowy i ogólny wyraz artystyczny.
Na wstępie, jak co roku, przewodniczący jury, dr Roman Zakrzewski zabrał głos. Dzięki niemu w tegorocznej gawędzie spotkaliśmy się z Adamem Mickiewiczem w chwili, gdy kończy naukę w Nowogródku. Udaje się na studia do Wilna, a w rodzinne strony już nie powróci. Tak się potoczą jego losy osobiste i Ojczyzny, że swą tęsknotę za rodzinną ziemią oraz jej pięknem przeleje na papier (do posłuchania).
W konkursie wystąpiło 13 recytatorów ze szkół powiatu makowskiego. Konferansjerami byli uczniowie gospodarzy: Julia Mikołajczyk i Bartłomiej Kruszewski.
Występy przeplatano scenkami z ballad pt. „Świtezianka”, „Powrót taty” i „Pani Twardowska”, wykonanymi przez sypniewską młodzież.
Poziom konkursu był bardzo wyrównany - jury przyznało: 3 trzecie miejsca, 2 - drugie i 1 - pierwsze oraz 7 wyróżnień.
Wyciąg z protokołu Jury:
Wyróżnienia:
Kamil Budny – SP Sypniewo – opiekun Agnieszka Lewandowska
Wiktoria Skłodowska – SP Amelin – opiekun Anna Larenta
Kinga Wiktoria Biała – SP Węgrzynowo – opiekun Ewelina Siemiątkowska
Zofia Suska – SP Różan – opiekun Marzena Latek
Oliwia Ostrowska – SP Amelin – opiekun Anna Larenta
Hubert Skowroński – SP Węgrzynowo – opiekun Ewelina Siemiątkowska
Zofia Napiórkowska – SP nr 2 Maków Maz. – opiekun Beata Żebrowska
Laureaci:
„Dobra interpretacja „Snuć miłość”. Dostosowuje sposób recytacji do przekazywanych treści. Dobra dykcja, intonacja i przerwy logiczne”.
3 miejsce – Julia Kostrzewska – SP nr 2 Maków Maz. – opiekun Beata Żebrowska
„Mocny, wyrazisty, czysty głos. Recytuje z zaangażowaniem emocjonalnym, dostosowuje tempo i moc głosu do sensu utworu we fragmencie „Dziadów” cz. II.
3 miejsce – Zuzanna Olbryś – SP Różan – opiekun Katarzyna Borajkiewicz
„Dobre tempo recytacji – podkreślone rytmem. Dobra interpretacja, powtarzające się pytania w utworze „Niepewność”. Wdzięk i kontakt z publicznością, recytacja przykuwa uwagę słuchacza”.
3 miejsce – Lena Grabowska – SP Sypniewo – opiekun Agnieszka Lewandowska
„Dobrze wydobywa niełatwy sens tekstu, ładnie pokonuje trudność wcielenia się w inną płeć. Właściwie akcentuje treści, radzi sobie z interpretacją niesłychanie trudnych kwestii we fragmencie „Dziadów””.
2 miejsce – Emilian Bruździak – SP Różan – opiekun Katarzyna Borajkiewicz
„Recytuje z pełnym zrozumieniem. Tempo recytacji dostosowane do sensu prezentowanych treści, które adekwatnie oddaje mimika. Skupia na swojej postaci i głosie uwagę słuchaczy”.
2 miejsce – Jakub Chrzanowski – SP nr 2 Maków Maz. – opiekun Beata Żebrowska
„Żywe słowo. Modulacją oddziela teksty „Dziewczyny” od „Mędrca” i narratora. Głosem i mimiką idealnie oddaje uczucia. Intonacją wywołuje „gęsią skórkę”, mówi pełnymi frazami – nie widać budowy wiersza, a słychać tylko sens”.
1 miejsce – Alicja Beczak - SP Sypniewo – opiekun Agnieszka Lewandowska
Nagrodę Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie zdobył Jakub Chrzanowski – SP nr 2 Maków Mazowiecki – opiekun Beata Żebrowska.
Pani Agnieszka Lewandowska jako opiekunka laureatki Alicji Beczak otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy oraz Nagrodę Wójta Gminy Sypniewo za organizację konkursu.
Przewodniczący jury – doktor Roman Zakrzewski przekazał placówce w Sypniewie kopię świadectwa ukończenia szkoły w Nowogródku przez Adama Mickiewicza, a także pamiątkowy medal okolicznościowy, wydany w 150 rocznicę śmierci Zygmunta Krasińskiego przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Goście konkursu wyrazili słowa uznania pod adresem młodzieży za piękne recytacje, a dyrekcji i pracowników szkoły - za wysiłek organizacyjny. Jednocześnie zapewnili o dalszym wsparciu tej niezwykle szczytnej inicjatywy.
Dyrektor Zespołu podziękowała wszystkim za uczestnictwo i zaprosiła do Sypniewa na XXII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza w 2024 roku.
PS.
Na zakończenie konkursu doktor Roman Zakrzewski przypomniał, że podczas VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza swoją obecnością zaszczycił nas Pan Roman Kochanowicz – sypniewski rodak, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Tekst i zdjęcia: Rafał Zakrzewski
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!