Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Sobota, 13 lipca 2024
Imieniny: Małgorzata, Ernest, Henryk
pochmurno
18°C

Wystąpienie Wójta na sesji Rady Gminy kończącej kadencję 2018-2024

Ocena 0/5

Wystąpienie Wójta na sesji Rady Gminy

kończącej kadencję 2018-2024

Panie Przewodniczący, 
Wysoka Rado,
Panie i Panowie Sołtysi,
Panie Starosto,
Drodzy goście zaproszeni goście,
Szanowni Państwo!

Nim przedstawię Państwu a właściwie podsumuję mijającą kadencję Rady Gminy i moją, pozwólcie że przedstawię na krótkim filmie, co w naszej społeczności Sypniewskiej dobrego zadziało się w ostatnich ponad pięciu latach wspólnej, samorządowej pracy. Proszę o projekcję.

Mija kadencja władz samorządowych, w której miałem zaszczyt - dzięki mieszkańcom, pełnić funkcję Wójta naszej, Gminy Sypniewo. Był to czas wytężonej mojej pracy, Rady Gminy, Sołtysów oraz pracowników instytucji samorządowych. Starałem się wsłuchać w problemy i prośby mieszkańców. Obiecałem przed wyborami, że to Państwo mi powiecie co jest ważne i co trzeba zrobić. Dlatego spotykałem się na zebraniach  sołeckich i przy wielu innych okazjach rozmawiałem o problemach nurtujących ludzi. Przyniosły mi one wiele satysfakcji i ukierunkowały moje działanie oraz ułatwiły podejmowanie decyzji dla dobra naszej „Małej Ojczyzny”. Dzięki bardzo dobrej współpracy z waszymi przedstawicielami – Radnymi Rady Gminy udało się w tej, przeszło pięcioletniej kadencji bardzo dużo zrobić. W tym okresie skupiliśmy się by pozyskać jak najwięcej środków finansowych z zewnątrz, dzięki którym mogliśmy pójść naprzód. Udało się, pozyskaliśmy ponad 33 000 000 zł. na ważne inwestycje gminne. Najwięcej dotacji pozyskaliśmy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” bo aż 24 661 197 zł., dzięki temu między innymi wyremontowaliśmy wiele budynków gminnych, łącznie z trwającą modernizacją budynku Urzędu Gminy. Dużym wsparciem finansowym różnych zadań był Samorząd Województwa Mazowieckiego, z którego otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 6 131 401 zł. Od Wojewody Mazowieckiego pozyskaliśmy środki w wysokości 970 000 zł. Nie oglądaliśmy się tylko na zewnętrzne środki, ale dzięki przychylności Rady Gminy wydatkowaliśmy z budżetu gminy ponad 10 000 000 zł. środków własnych zwiększając inwestycje gminne. Wysiłek mój i całej „samorządności gminnej” się opłacił. Zrobiliśmy uważam dużo dobrej roboty.  Wspomnę tylko o niektórych. 

Ważną inwestycją była wymiana oświetlenia ulicznego, dzięki czemu wydatkowane środki zwróciły się w półtora roku. Mimo zwiększenia ilości oświetlenia o ponad 100 lamp płacimy obecnie o połowę mniej za energię elektryczną niż w 2018 r., a i gmina jest dobrze oświetlona. Wykonane zostały również nowe linie oświetleniowe w Miejscowości Biedrzyce Stara Wieś, Chełchy, Jarzyły, Majki Tykiewki, Strzemieczne Sędki, Ziemaki, Rzechówek, Zamościu oraz ul. Grodzisk, Cyprysowa i Niepodległości w Sypniewie.

Wyremontowaliśmy z własnych środków budżetowych przedszkole w Sypniewie oraz wykorzystując otrzymane dofinansowanie z Polskiego Łady przenieśliśmy przedszkole do budynku szkoły w Gąsewie Poduchownym, dzięki tym inwestycjom maluchy zyskały nowoczesne obiekty. To właśnie mieszkańcy gminy, 5 lat temu przed wyborami zgłaszali problem warunków w jakich funkcjonują przedszkola. Spełniliśmy oczekiwania mieszkańców.   

Bardzo duże środki,  bo ponad 4 000 000 zł. przeznaczyliśmy na remonty placówek oświatowych, które nie przypominają dawnych budynków gdzie funkcjonują szkoły. Na poprawę tych warunków również zwracało uwagę społeczeństwo gminy. Nadal jest kontynuowany remont placówek oświatowych, przewidziany w bieżącym budżecie gminy i są zagwarantowane środki. Wybudowaliśmy również boisko wielofunkcyjne przy ZPO w Gąsewie Poduchownym. 

Wyremontowaliśmy także inne  budynki  gminne. Wspomnę tylko o modernizacji budynku na potrzebę GOPS w Sypniewie, na który pozyskaliśmy od Skarbu Państwa działkę i budynek. Wykonaliśmy   ocieplenie i elewację zewnętrzną budynku ośrodka zdrowia oraz wymieniliśmy pokrycie dachowe. W obecnym budżecie zaplanowany jest remont klatki schodowej z wymianą instalacji elektrycznej oraz remont przychodni ośrodka zdrowia. 

W tej kadencji przebudowaliśmy 20 km. dróg gminnych za 8 200 000 zł,. a w realizacji w 2024 r. jest kolejnych 9 km dróg za kwotę 3 900 000 zł. W ramach tych środków zakupiliśmy sprzęt mechaniczny  za ponad 700 000 zł. do utrzymania dróg, dzięki czemu wydajemy mniej środków na usługi zewnętrzne. Dodać należy, że naszym staraniem samorząd powiatowy wykonał rekordową ilość dróg powiatowych na terenie naszej Gminy bo aż 16 km., z czego gmina dołożyła tylko 300 000 zł. Również Samorząd Województwa Mazowieckiego wydał na terenie naszej gminy pokaźną kwotę pieniędzy realizując modernizację drogi 626 wraz z dwiema przeprawami mostowymi na odcinku 19 km. W bieżącym roku zrealizowana zostanie budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi 626 z Sypniewa do Glinek Rafał oraz z Sypniewa do Nowego Sypniewa za kwotę 12 mln. zł. Przetarg został już przeprowadzony. O realizację tej inwestycji zabiegaliśmy i wykonaliśmy projekt przebudowy drogi 626 na tym odcinku. Realizowane będzie również budowa ronda w Gąsewie Poduchownym. Przetarg został przeprowadzony a jedyna oferta opiewała na przeszło 6 600  tys. zł. Jak widzicie Państwo w drogownictwie dużo się działo i dzieje się cały czas. Łącznie na terenie naszej gminy nową nawierzchnię otrzymało 51 km. dróg i prace dalej trwają.

Rozpoczynając pracę nie myślałem, że uda się zbudować wodociąg w prawie całej gminie - była zwodociągowana w 64%,  jednak się udało. Dzięki pozyskanym środkom, kolejnych 8 miejscowości zaopatrzono w bieżącą wodę. Przeprowadziliśmy również prace poprawiające wydajność hydroforni i poprawiające jakość wody. Łącznie wydaliśmy 4 600 000 zł. Pomyśleliśmy już o remontach wodociągu, chodzi o wymianę rur azbestowych w Gąsewie Poduchownym i Nowym Gąsewie. Prace projektowe tego zadania są na ukończeniu.

Dbaliśmy również o środowisko, w którym żyjemy i zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne na 6 obiektach gminnych o łącznej mocy 150 kW.  W ramach ochrony środowiska wykonaliśmy przy budynku kultury i Dworku Modrzewiowym oraz ZPO w Sypniewie  2 duże oczyszczalnie ścieków za kwotę  664 000 zł. Realizowaliśmy również program wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach indywidualnych wraz z instalacją systemów energii odnawialnej za łączną kwotę ponad 1 140 000 zł.

Nim objąłem stanowisko Wójta, obiecałem, że będę miał na względzie wszystkie miejscowości w gminie. Dlatego Zadbaliśmy o najmniejsze nasze ojczyzny – sołectwa. W każdej miejscowości zrobiliśmy coś dobrego a w 17 wsiach wybudowano place rekreacyjne lub  budowano i modernizowano świetlice wiejskie, instalowano dodatkowe oświetlenie sieciowe i solarne. W trzech miejscowościach wybudowano garaże dla jednostek OSP, a w kolejnych trzech jednostkach przeprowadzono prace remontowe strażnic. 

Ważnym obszarem, w którym skupiliśmy nasze wysiłki jest ochrona zabytków znajdujących się na terenie naszej gminy. Systematycznie remontowaliśmy  nasze  dwa obiekty zabytkowe tj. Dworek Modrzewiowy z 1862 roku w Sypniewie oraz Dom Ludowy w Gąsewie Poduchownym. Prace remontowe pochłonęły łącznie prawie 1 500 000 zł. Zostanie udzielona również dotacja Parafii Gąsewo Poduchowne w wysokości 900 000 zł. na remont zabytkowej kaplicy cmentarnej.

Wykonując zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom i ochronę przeciwpożarową, pozyskaliśmy dla naszych druhów ochotników 6 samochodów ( 2 lekkie, 2 średnie i 2 karetki) za łączną kwotę 1 850 000 zł. Druhowie z OSP Gąsewo Poduchowne prowadzą orkiestrę dętą, naszą Perełkę Gminną, dla której zakupiliśmy 8 instrumentów oraz utrzymujemy dyrygenta , pod batutą, którego orkiestra z każdym dniem brzmi lepiej. 

Prowadziliśmy również prace poprawiające wizerunek niektórych wsi poprzez rozbiórkę starych nie nadających się do remontu budynków, jak szkoła w Rawach, remizy w Zamościu i szkieletu budynku w Dylewie.

Realizowaliśmy również programy miękkie. Mam tu na myśli seniorów naszej gminy, którzy uczestniczyli w zajęciach  Klubu Seniora, funkcjonującego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, na który wydaliśmy ponad pół miliona złotych. Po zakończeniu projektu Klub funkcjonuje nadal.

Dużym problemem w funkcjonowaniu Gminy było i jest obciążenie dodatkowymi zadaniami zleconymi. Musieliśmy sprzedawać mieszkańcom  węgiel w czasach kryzysu. Zbieraliśmy od mieszkańców informacje o posiadanych źródłach ciepła, które musieliśmy wprowadzić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i nadal to prowadzimy. Bardzo dużym obciążeniem są zadania wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości, gdzie obciążono gminy prowadzeniem ewidencji zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni przydomowych. Nałożono obowiązek kontroli wykonania zadań gospodarki nieczystości płynnych. Mimo znacznemu zwiększeniu zadań nie zwiększono zatrudnienia w Urzędzie Gminy. 

Przedstawiłem państwu najważniejsze zadania wykonane przez gminę, ale nie wszystkie. Szczegółowy wykaz zostanie zamieszczony na stronie internetowej gminy.

Szanowni Państwo, zrobiliśmy dużo dobrego naszej „Ojczyźnie” Gminie Sypniewo. Takiego bumu inwestycyjnego nie pamiętam a mieszkam w Sypniewie 41 lat. Mogliśmy tego dokonać dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz ale i dzięki środkom wydanym bezpośrednio z budżetu gminy. Jednak by tego dokonać moim zadaniem dochodzi czynnik ludzki. To dzięki zgodnej i ponad podziałami współpracy radnych Rady Gminy, ich mądrości w podejmowaniu decyzji trudnych i zdecydowaną większością głosów mogliśmy budować naszą ojczyznę. Wiem, nie zawsze było różowo, czasami była różnica zdań. Ale w demokracji o to chodzi by w drodze konsensusu dojść do najlepszej ścieżki rozwoju. Dziękuję Paniom i Panom Radnym za trafne decyzje i za zaufanie, którym mnie obdarzyliście. Dzięki temu mogliśmy z dobrym skutkiem budować lepsze jutro mieszkańcom naszej Gminy.

Dziękuję bardzo Sołtysom za waszą odpowiedzialną pracę. To Wy stoicie na pierwszej linii samorządności gminnej, w swoich miejscowościach. Wasza praca uważam,  przyniosła plon stokrotny. W każdej wsi coś dobrego się zadziało. Dzięki waszym pomysłom i pomocy w realizowaniu zadań, mogliśmy pozyskać z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw  dofinansowania dla 28 sołectw. Na pochwałę zasługuje fakt łączenia funduszy kilku sołectw by pozyskać większe środki na realizację określonych inwestycji.  Wasza praca przyniosła owoce ponieważ miejscowości pięknieją.

Ważną częścią pracy w samorządach jest praca społeczna wykonywana przez mieszkańców. Tą pracę wykonują członkowie organizacji pozarządowych. Włożyliście ważną część budowania samorządności i lepszej przyszłości mieszkańców naszej pięknej gminy. Współpraca z Wami była owocna i przynosi dużo satysfakcji. Nie odmawialiście pomocy w przypadku, gdy o to prosiliśmy i gotowi byliście nieść pomoc innym. Ważne jest by dla dobra społeczności lokalnych pracowało wielu ludzi, w pojedynkę niewiele można zdziałać. Państwo dokładacie ważną cegiełkę swojej pracy w budowaniu współpracy i bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Wasza działalność przekładała się również na promocję naszej gminy w powiecie i nie tylko, za co ślicznie dziękuję.

Już wspominałem o znacznych środkach pozyskanych w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Dziękuję Panu Wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi za pomoc w ich pozyskaniu oraz za współpracę i dostrzeżenie  problemów naszej gminy. 

Dużą płaszczyzną i bardzo ważną jest współpraca z samorządami województwa mazowieckiego ioraz powiatu makowskiego. Układała się ona na wysokim poziomie, ze zrozumieniem problemów jakie nas dotykają. Dziękuję Panu Radnemu i Staroście Mirosławowi Augustyniakowi oraz dziękuję byłemu Staroście Zbigniewowi Deptuła za współpracę i inwestycje na naszym terenie. Staraliśmy się odwzajemnić organizacją imprez powiatowych w naszej gminie.  Dziękuję Bogdanowi Żebrowskiemu za reprezentowanie Gminy w powiecie i liczne inwestycje.

Kończąc podsumowanie mijającej kadencji, chciałbym podziękować tym, którzy na bieżąco codziennie ze mną pracowali dla dobra gminy. Mam na myśli pracowników samorządowych na czele z Panią Sekretarz i Panią Skarbnik oraz Kierownikami Jednostek Samorządowych. Bez waszej ciężkiej pracy nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takich rezultatów, o jakich mówiłem wcześniej. Wy zaufaliście mi, ja zaufałem Wam, mogłem polegać na waszej ciężkiej pracy. Fachowość jaką prezentowaliście stwarzała mi komfort pracy dla dobra nas wszystkich. Mogę tylko powiedzieć, bardzo Wam dziękuję.

Szanowni mieszkańcy Gminy Sypniewo, dostałem od Państwa duży kredyt zaufania. Dziękuję Wam bardzo za wspólną, owocną pracę na rzecz Ojczyzny zwaną Gminą Sypniewo. Mam nadzieję, że sprostałem temu zadaniu i nie zawiodłem pokładanych we mnie nadziei. Praca z Wami i na rzecz dobra nas wszystkich przyniosła mi wiele radości i satysfakcji. Jeżeli kogoś w trakcie wykonywania swoich obowiązków  uraziłem - przepraszam. Myślę, że nasza Gmina w dalszym ciągu będzie się szybko rozwijała - Czego Państwu i sobie życzę. Raz jeszcze dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za współpracę. 

                                                                                                        Roman Gisztarowicz       

Sypniewo dnia 3 kwietnia 2024 roku

Galeria zdjęć

IMG_0058 IMG_0083 IMG_0093 IMG_0095 IMG_0115 IMG_20240403_152744521 IMG_20240403_155633912 IMG_20240403_155903565 IMG_20240403_160050899 IMG_20240403_160916264

Pliki do pobrania:

Inwestycje Gminne w latach 2019 - 2024
Format: pdf, 863.27 kB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.